عوامل  فیزیکی زیان آور در محیط کار خود را بشناسید.

منظوراز عوامل یا موارد فیزیکی ، فیزیک بدن کارگران یا کارمندان می باشد. که در صورت تماس فیزیکی بر سلامت آن فرد تاثیر خواهد گذاشت. که از مهمترین این موارد می توان به سرو صدا اشاره کرد. طبق قانونی که در محیط کار قرار داده شده است. میزان صدای مجاز می تواند در ساعت کاری 8 ساعت بین 85 دسیبل باشد. و بیشتر از این  میزان غیر قانونی و برای کارگران خطرناک خواهد بود.  و در صورت لزروم حتما از گوشی ها و وسایل حفاظتی مناسب کار خود استفاده نمایید. 

سرو صدای بیشتر از میزان تعیین شده تاثیر بسیار منفی درکارکرد و شنوایی کارگران درکوتاه مدت و حتی در صورت تماس طولانی در دراز مدت خواهد داشت. که موجب افت شنوایی کامل فرد خواهد گردید. 

همینطور سرو صدای بیش از اندازه در طولانی مدت غیرازافت شنوایی ، عوارضی مانند بالا رفتن ضربان قلب  ، ریتم تنفس ، افزایش فشار خون نیز را همراه خواهد داشت. همچنین اثرات روانی مانند کاهش تمرکز ، افزایش هیجان پذیري ، افزایش اشتباهات فردي عصبانیت و افسردگی ، علاوه بر بیماری های روحی و روانی  ممکن است باعث ایجاد حوادث ناشی از کار شود.

چطور می توانیم صداهای موجود در محیط کار را کنترل نماییم : 

تا جایی که امکانپذیر است محیط کار خود را از فضای پر سرو صدا دور کنید. یا ایجاد فاصله تا منبع صدا ، اتاقک اپراتور استفاده از گوشی هاي حفاظتی ، گوشی روی گوش ،  گوشی داخل گوش و موارد دیگر که ایمنی در کار را برای شما به همراه خواهد داشت این محصولات را می توانید از شرکت های معتبر از جمله فروشگاه های شرکت پیمان تولیدکننده پوشاک صنعتی با کیفیت بهتر خریداری فرمایید.

چه مواردی در افت شنوایی تاثیرات بیشتری خواهند داشت : 

بلندی صدا بصورت لگاریتمی ، فرکانس صدا  در فرکانس مکالمه ، و مهمتر از همه عمر مدت تماس می باشد یعنی این اتفاق در 10 سال اول کار متناسب با افزایش سن بروز خواهد کرد. و در اثر تماس مکرر با صدای زیاد و صداهای یکنواخت و ضرب های ایجاد می شود.

ارتعاش یا لرزش 

ارتعاش ممکن است مانند حرکت آونگ متناوب (تکرار شونده) باشد یا مانند حرکت چرخ خودرو روی مسیر ناهموار تصادفی باشد ارتعاش دو نوع می باشد :

1. لرزش ، تکان بیش از حد تمام بدن : کار بر روي دستگاه هاي مرتعش یا لرزان مانند رانندگان وسایل نقلیه سنگین و ... اثرات منفی این اتفاق می تواند شامل: اثرات گوارشی مثل سوءهاضمه ، دل درد و اسهال ، اثرات عصبی مانند، سرگیجه، تهوع و بی حالی، اثرات اسکلتی عضلانی مثل کمردرد یا درد گردن شود. 

2. لرزش تکان بیش از حد دست و بازو: در اثر کار با دستگاه هاي مرتعش مانند دریل، اره برقی و...اثرات نامطلوب بر نسوج نرم دست و عروق خونی داشته و مانع خون رسانی به قسمت های انتهای بدن مانند سر انگشت ها می شود سندروم رینولد یا انگشت سفید اثرات نامطلوب بر روی نسوج سخت دست مثل استخوان ها و مفاصل دارد آرتروز مفصل آرنج برای کاهش عوارض ارتعاش بایستی از وسایل حفاظتی مانند از دستکش ضد ارتعاش استفاده شود و از محکم گرفتن ابزار مرتعش خودداری نمود.

گرما و سرماي محیط کار و هوای محیط کار را چگونه کنترل کنیم : 

باتوجه به فصل های سال ، نوع وعواملی که موجب استرس در ما می شوند مشخص خواهند شد ، مثلاً براي کارگری که در فصل سرما در محیط باز کار می کند ، مثلا محیط کار به صورتی می باشد که مدام در معرض هوای سرد قرار دارد مانند س کارگر سردخانه ، تجهیزات سرمازا ، منبع ایجاد استرس می باشند . در فصل گرم سال نیز سیستم هاي کنترلی از قبیل وسایل خنک کننده کولر ، پنکه و... ، سایبان ، شیلدهای محافظ ، هواکش ها و ... ازجمله تجهیزات کنترلی در این قسمت ، باتوجه به نوع استرس می باشند .هواي محیط کار باید به نحوي باشد که قابل تحمل باشد و میزان تطابق و سازگاری فرد با شرایط محیط کار در سوابق کاري وی ثبت شده باشد و میزان لباسی که فرد می پوشد بایستی متناسب با نوع فعالیتی که فرد در محیط انجام می دهد باشد.  شرایط هوای محیط کار شامل:

- درجه حرارت محیط 
- رطوبت محیط
- گرماي تشعشعی سطوح اطراف 
- سرعت جریان هوا در محیط کار

تشعشعات و پرتوهاي زیان آور:

پرتوهای یونساز : درصورت وجود منابع تولید پرتوهای یونساز ، از قبیل آلفا ، بتا و ... ، بایستی در خصوص محافظت ویژه در قبال آن تدابیر خاصی اندیشیده شود .

پرتوهای گاما و ایکس : درحال حاضر در بیشتر محیط هاي صنعتی ، عمده کاربرد پرتوهاي یونساز جهت رادیوگرافی و سایر کاربردها ، منحصر به پرتوهای گاما و ایکس می باشد ، لذا در این خصوص بایستی محافظت ویژه و متناسب با ریسک های موجود اندیشیده شود.

پرتوهاي ماورای بنفش و مادون قرمز : درصورت مواجهه شاغل و وجود منابع تولید این پرتوها از قبیل کوره ، نور مستقیم خورشید، جوشکاري و... ، خطرات مواجه با آنها و سیستم هاي کنترلی مرتبط و در نهایت استفاده از عینک هاي حفاظتی با تیرگی متناسب مشخص و توصیه می شوند.

درصورت وجود منابع تولید پرتوهایی غیراز پرتوهای غیریونساز فوق الذکر ، مثل امواج مایکروویو ، لیزر و ... ، خطرات و راه های کنترلی هرکدام مشخص می شود .

روشنایی نامناسب : میزان روشنایی باید متناسب با میزان دقت مورد نیاز باشد. گاهی روشنایی 3 برابر روشنایی عمومی محیط انتخاب میشود.  اعم از کمبود روشنایی طبیعی و مصنوعی یا زاویه تابش نور و درخشندگی منجر به خستگی چشم،  باتوجه به ضوابط و شرایط مذکور، ارزیابی می شود و راه هاي کنترلی مناسب پیشنهاد می گردد. 

در جهت سلامت جسم و روح خود و عملکرد بهتر در کار  و ایمنی ، وسایل مورد نیاز  مانند عینک ، لباس مناسب و... را از فروشگاه های معتبر و مطرح در این زمینه خریداری نمایید.. شرکت پیمان تولیدکننده پوشاک صنعتی در جهت راهنمایی و خرید بهتر در خدمت شما عزیزان  می باشد. 

منبع : وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی